Jak na stres - 7 činností, které uleví tělu i mysli

20.05.2019

Dobrý nebo špatný?

O stresu se v dnešní době hovoří hlavně v negativním slova smyslu. Stres sám o sobě však není špatný. Jedná se o přirozenou reakci organismu, která je stejná u lidí i u zvířat (a u rostlin), je to odezva na zátěžovou situaci. Zvířata však instinktivně vědí, že po stresové zátěži si musí odpočinout a stresu se zbavit. Využívají k tomu různé "techniky", srnky například vyhánějí napětí z těla třesením.

My lidé jsme už ztratili schopnost jednat instinktivně, udržujeme si stres dlouhodobě a neumíme ho jednoduše odstranit. Změny v organismu, které mají být dočasné a pomoci v reakci "útok/útěk", se udržují trvale a značně narušují rovnováhu v těle.

V tradičních společnostech lidem pomáhaly zbavit se stresu různé rituály. Důležitost pohřebních rituálů, kdy se člověk snáze vyrovná se ztrátou svých blízkých, dokazuje skutečnost, že jsou rozšířeny ve všech lidských společenstvích. U přírodních národů se stres z např. z lovu "vytančí" v závěru dne. V současné moderní společnosti jsme však na mnoho rituálů zanevřeli, zbylé provádíme pouze formálně (v České republice každý rok stoupá počet pohřbů bez obřadu) a stres si hýčkáme. Chybí nám také setkávání, např. při společné práci, kde byl prostor i na sdílení trápení a na podporu od ostatních (draní peří, společné vaření). Samotná soustředěná práce na něčem užitečném nebo kreativní činnost je formou terapie, která pomáhá zklidnit rozbouřenou mysl a ulevit tělu od nahromaděných stresových hormonů. Pěkný příklad najdeme v muzeu v klatovských katakombách, kde je vystaven velmi zdobně vyšívaný ornát (svrchní kněžské roucho). Roucho vyšívaly ženy z farnosti a tato činnost byla pro ně možností k zastavení, usebrání, meditaci, přiblížení se k Bohu.

Průběh stresové reakce 

Pokud náš mozek vyhodnotí míru zátěže v organizmu jako stresovou, spustí určité reakce k překonání tohoto stavu. Tyto reakce mají přitom za úkol nás krátkodobě stimulovat k útěku nebo boji. Hormonální a nervový systém ovlivní většinu orgánů tak, aby byly na zátěž připraveny. Krev je stažena z vnitřního ústrojí do svalů, omezí se trávení, zpomalí se metabolismus, zvýší se krevní tlak a tepová frekvence, začnou se zpracovávat energetické zásoby odbouráváním glykogenu a uvolní se glukóza do krve. Naše tělo se v takové situaci velmi vyčerpává, a proto je důležité mu po akci dopřát odpočinek a doplnit jej energií. Jedině tak se vyhneme přetížení.

Následky dlouhodobého stresu 

Pokud jsme ve stresu často nebo se napětí stane chronickým, tělo se začne potýkat s různými zdravotními potížemi, které vyplývají už z výše zmíněného:

  • Zhoršené trávení a vylučování
  • Zvýšené riziko cukrovky (kvůli vylučování glukózy do krve)
  • Zatuhnutí svalů
  • Zvýšený krevní tlak a potíže se srdcem
  • Kožní vyrážky, opary
  • Nadváha
  • Zatemnění mysli

Jak na stres 

Základním přístupem je odstranění příčin, tzv. stresorů a zároveň posílení schopnosti stres zvládat. Já se zaměřím na tu druhou část, protože pokud nás stresují třeba naše děti, z domu je nevyženeme ;-) Schopnost zvládat stres znamená, že trénujeme odolnost vůči zátěžovým situacím, posilujeme naše sebevědomí a přijímáme věci, které nás rozčilují, tak jak jsou. Obecně nám pomáhají různé relaxační metody a další pomocné techniky a činnosti, které mají za úkol zklidnit tělo i mysl a vnitřně nás posílit.

  • Vizualizace - zklidnění mysli nebo představení cíle - když si něco vizualizujeme, aktivuje se určitá část mozku, která věří, že už jsme to zažili. Tato metoda se dá použít při potřebě zklidnit myšlenky formou vizualizace nějakého příjemného místa nebo zážitku, nebo jako příprava na zátěžovou situaci - např. při strachu z veřejného vystoupení.
  • Meditace - řízené vyčištění mysli od myšlenek, které nám neustále víří hlavou.
  • Afirmace - krátké věty k zamyšlení a k usnadnění cesty k cíli. Správně vyřčené afirmace ovlivňují naše nevědomí směrem, kterým se chceme vydat.

           Jsem v bezpečí.

           Jsem jedinečná/ý.

           Univerzální: Den ode dne se mi ve všech směrech daří lépe a lépe.

  • Příjemná činnost, ale ne s adrenalinem! - častou chybou lidí, kteří jsou vystresovaní např. ze zaměstnání, je v tom, že se chtějí odreagovat, ale zvolí adrenalinovou aktivitu, která organismus ještě víc zatíží. Vhodné jsou naopak ruční práce, péče o zahradu, klidné cvičení jako jóga atd.
  • Mindfulness - všímavost - soustředit se na okamžik "tady a teď". Zastavit se a vnímat jeden okamžik všemi smysly - barvy, vůně, zvuky, dotek; co děláme, co nás obklopuje, co vidíme, co slyšíme. Je možné se takto zastavit při jídle, při pití kávy, při procházce v lese, vědomě se soustředit na řízení auta.
  • Aromaterapie - vůně ovlivňují naši mysl, proto je dobré si dopřát tuto terapii ve formě esenciálních olejů, která je moc příjemná. Pro zklidnění se doporučuje levandule, meduňka nebo litsea cubeba - všechny používám a mám s nimi výbornou zkušenost.
  • Umění "udělat si neděli" - v mnoha kulturách je zakotven posvátný den - den odpočinku. Nejedná se však jen o odpočinek od vykonané práce, ale také o čas na zhodnocení udělaného, uvědomění si, co jsme vykonali - svěcení sedmého dne. V křesťanské tradici známe neděli, židé světí šábes/šabat (začíná v pátek se západem slunce), v islámu je čas na společnou týdenní modlitbu v pátek.

Pokud se se stresem potýkáte, můžete se objednat na koučink nebo si vybrat přímo Antistresový trénink, kde vás naučím, tak stresu čelit a jak zrelaxovat mysl i tělo.