CELISTVÉ VS. "ROZDĚLENÉ" POTRAVINY

20.04.2021

Často píšu a mluvím o tom, že pro zdravé vaření je potřeba používat co nejvíc potravin v základní variantě, celé, tak jak je příroda stvořila, bez umělých zásahů průmyslu. Proč ale tomu tak je?

Ať chceme nebo nechceme, člověk je také přírodní bytost. A jako takový je zařazený do přírodního systému. Podle celostního (holistického) přístupu všechno souvisí se vším a na věci ani na člověka nelze pohlížet mechanisticky jako na pouhý souhrn fyzikálních a chemických prvků. Tento pohled na lidské bytosti a přírodu začal být populární v 17. století, kdy filozof René Descartes sdělil světu, že lidské tělo je stroj, který stačí dobře namazat a občas opravit a bude dobře fungovat. Stejně tak zvířata jsou mechanická stvoření, která navíc nemají duši. V žádné z předchozích kultur a filozofií tento přístup neměl obdoby a i my v posledních letech zjišťujeme, že pro zachování zdraví, zdravého rozumu a klidu na duši je potřeba mnohem víc než jenom dodání "správného" množství hořčíku, železa, tuků, nebo bílkovin...

Když konzumujeme potraviny v "rozdělené formě", neřídíme se přirozených schématem věcí. Když jíme odděleně pšeničné klíčky, bílou mouku a otruby odděleně (bláznivý svět, co?;-), není to totéž, jako když jíme celá zrna v jejich přirozeném, integrovaném a náležitě vyváženém stavu. V prvním případě nespolupracujeme se systémem přírody, ve druhém ano.

Celé potraviny - čerstvé, přírodní jedlé výtvory, v co možná nejpřirozenějším stavu. Nejen určité množství základních živin v přirozených poměrech jedné k druhé, ale živiny jsou svázány jemnou energií, která oživuje všechny živé systémy. Získáváme tak nejen výživu, ale i energii - celistvost.

Opakem jsou dílčí, rafinované - bílá mouka, bílá rýže, bílý cukr, odstředěné mléko, instantní káva...Ještě hůř na nás působí přímo průmyslově vyrobené "potraviny", jako různé nápoje, kde je chemická barva, příchuť sladidlo a přírodní je tam možná tak voda.

Když jíme velkou část dílčích potravin, příroda se snaží tuto nerovnováhu vyrovnat, vyplavuje určité látky, nebo hledá to, co by tam mělo být a naše tělo se celé dostává do nerovnováhy, necítíme se dobře, chybí nám nějaké látky, trpíme záchvaty vlčího hladu nebo naopak nechutenstvím, zácpou, průjmem, přibíráme na váze nebo nezdravě hubneme.

Pojďme si proto užívat základní potraviny a vařit z nich. Má to samé výhody!

  • Nižší cena než u rafinovaných produktů
  • Blahodárný účinek na naše tělo
  • Přirozená chuť
  • Menší negativní dopad na životní prostředí
  • Napojení se na přirozené rytmy přírody
  • Větší radost při vaření

Jak to máte vy?