Lesní bohatství a očista prostoru

23.10.2020

Až půjdete příště do lesa, vezměte si s sebou uzavíratelnou nádobku a malý nožík. Při troše štěstí si můžete nasbírat suroviny pro báječné vykuřovadlo plné voňavých silic a následně si pročistit váš oblíbený prostor.

Já mám štěstí, že kousek od domu v lese je místo, kde se těžila smola a kůra velkých borovic je na jedné straně seškrabaná do tvaru srdce a roní pryskyřici. Stromů mi je trochu líto, ale zase jim děkuji za přísun takového bohatství. Na podzimní vykuřovadlo jsem si nasbírala smolu (berte tu ztuhlou, s čerstvou s konzistencí medu by se vám špatně manipulovalo), malé smrkové větvičky a lístečky jmelí, které pod borovicemi vždycky leží. Smola a silice ze smrkových větviček působí dezinfekčně a pomáhají při onemocnění dýchacího ústrojí. Jmelí bylo posvátnou bylinou Keltů, mělo zahánět duchy a zlé sny a navozovat příjemný spánek. 

Vykuřování zapálenými nebo zahřívanými bylinami, dřevem nebo smolou má několikatisíciletou tradici po celém světě. Voňavý kouř se používal jak k fyzickému pročištění prostoru, tak k energetické a duchovní očistě. Suroviny na vykuřování můžete buď přímo zapálit, po chvíli sfouknout a dým rozptýlit po místnosti. Nebo je umístit na speciální uhlík a nechat pálit, tento způsob je ale na mě trochu moc "čoudivý" a hodí se spíš do venkovního prostředí.

Směs, kterou jsem nasbírala já, je ideální zahřívat na alobalu, který umístíte na aromalampu (se snímatelnou horní miskou) nebo na široký vyšší svícen na čajovou svíčku s otvory. Dá se požít také malá kovová mistička. Z alobalu vytvoříte mělkou misku, nasypete směs smoly a větviček a zapálíte pod ní čajovou svíčku. Můžete nechat hořet na jednom místě nebo se opatrně se směsí projít po domě a pustit kouř do všech místností. Vůně zahřátých silic je ideální do chladných podzimních večerů!

Přeji úspěšný lesní lov!

Tereza