O našem Stínu aneb Není každý den svátek

19.09.2020

Denně na nás vyskakují různé semináře a programy zaměřené na to, jak být šťastná.

  • "Správná žena se umí spojit se svým nitrem a je vyrovnaná a láskyplná."
  • "Musíme umět potlačit náš hněv, abychom neubližovaly ostatním."
  • "Černé myšlenky, obavy, závislosti, zvrácené představy nepatří do našeho světa a jsou nežádoucí."

Tato tvrzení obecně popisují trend, který je ve společnosti vyžadovaný. Být vyrovnaná, laskavá a láskyplná, stále výkonná, skvělá matka a zároveň manažerka a milenka. Tyto všechny báječné role a vlastnosti jsou zcela odtržené od svých opaků, tzn. naštvání, skepse, vykolejení, pocitů selhání na mnoha úrovních. Tyto všechny "negativní" pocity a myšlenky jsou naší součástí, stejně jako ty světlé a krásné. V jungovské psychologii se o těchto našich temných a skrytých stránkách mluví jako o Stínu. Stín je podle C.G. Junga ta osobnost, jíž bychom raději nebyli, ale kterou se nakonec musíme stát, abychom byli celiství.

Pokud budeme naše temné nálady potlačovat, dříve či později na nás vyskočí při jiné příležitosti a často s větší intenzitou. V určitých situacích začneme reagovat přehnaně (pláčem, křikem), aniž víme proč. V jiných nás začne paralyzovat přílišný strach. Stín se muže projevovat v podobě opakovaných problémů, objevuje se ve snech ve formě nočních můr, může způsobovat fyzické onemocnění.


Dobře a co tedy s tím? Mám ode dneška začít projevovat všechny své negativní stránky a ostatní kolem mě to musí vydržet? Ano i ne:-) V první řadě je dobré si sami v sobě zmapovat, proč mě určitě věci nebo situace vytáčejí, paralyzují nebo se jich obávám. Je to běh na poměrně dlouhou trať, chce to velkou dávku upřímnosti sám k sobě, dobré je si z takového dialogu sám se sebou psát poznámky. V tomto zkoumání vám může pomoct kouč (třeba já:-) nebo dobrý psychoterapeut. Většinou nestačí někdo z rodiny nebo kamarád, protože ten je ovlivněn tím, že vás zná a podle toho na vás reaguje.

Pokud už jste nějaké stíny objevili, můžete si je představit jako nějaké bytosti a zeptat se jich, proč přišli a co by chtěli. Opět náročnější disciplína, ale systematickou prací se svým nitrem a vizualizacemi se můžeme něčeho dopátrat. Skvělou techniku práce se stínem popisuje Tsultrim Allione v knize Pečuj o své démony, kdy své "démony" vizualizujete, zjistíte, co chtějí a poté je spirituálně nakrmíte, čímž je démon uspokojen a už vás nebude pronásledovat. Tento proces vychází ze starých tibetských buddhistických praktik.


Poté, co si své stíny uvědomíte a věnujete jim pozornost, zbývá poslední fáze a to, přijmout je do života. Říct si, že je úplně normální být v určitých fázích naštvaná, nepořádná, líná - u žen tyto stavy navíc velmi ovlivňuje měsíční cyklus, takže máme omluvu:-D Pokud si temné stránky přiznáme a přijmeme je, po čase zjistíme, že nám život ovlivňují stále méně a méně se dožadují pozornosti. Jak říká Jung: "Co temného na sobě pochopíme, co vytěsněného a přeneseného přijmeme u sebe a dokážeme zkultivovat a rozvinout, to obohatí náš život. Učiní nás celistvějšími a chápavějšími. A dost pravděpodobně i šťastnějšími." (C.G. Jung: Člověk a duše, Academia, Praha 1995, str. 235)

Přeji vám, ať se smíříte i se svými stinnými stránkami, protože po temné noci přijde vždycky jasné ráno!

Tereza

(Napsáno pro Klub Donna)