Ultimátní dýňovka

04.10.2020

Já vím, s těmi dýněmi to letos trochu přehráním, ale tohle jsem musela:-)

Dýňová polévka je jedno z mých (a mých dětí) nejoblíbenějších jídel, je geniálně jednoduchá, rychlá a dá se připravit s různými obměnami. Navíc má krásnou sexy barvu a vypadá skvěle na fotkách. Vařím ji v podstatě jen z dýně Hokkaidó, ta má pro mě nejlepší chuť a ladí s různým dochucením. S dýněmi jsem se začala seznamovat před nějakými 13 lety, když jsem se stravovala podle makrobiotických zásad. Tam byla mimo jiné doporučována dýně Hokkaidó, která tady ale v té době nebyla téměř k sehnání. Inspirací mi tehdy byla Lenka Rojíková, která založila webovou stránku o makrobiotickém vaření a dnes ji můžete znát jako Paní Dýně - jak typické;-) Dýně jsem různě sháněla, pár jsem si jich i sama vypěstovala.

V současnosti už seženete několik druhů dýní v každém větším supermarketu nebo farmářském obchodě a dá se s nimi kouzlit. Já nejčastěji dělám tenhle základní recept a mou tajnou zbraní, která výborně dotáhne chuť polévky, je UME OCET. Jedná se o klasické dochucovadlo z makrobiotiky, které dodnes používám, a má i zásadní terapeutické účinky. Na ty tu teď není místo, ale informace se už dají snadno vyhledat a možná tu umístím i příspěvek. Ume ocet už také seženete ve zdravých výživách a jeho kouzlo spočívá v tom, že je kyselý (ale jinak než klasický ocet) a zároveň slaný. Přesně tahle kombinace dotáhne dýňovku k dokonalosti.

Základní recept je možné různě obměňovat a pokaždé získáte trochu jinou polévku. Do základu k cibuli můžete přidat a krátce osmažit koriandr, římský kmín a kurkumu a polévku zjemnit kokosovým mlékem a máte Indickou variantu. Nebo do základu přidejte kousek nakrájeného zázvoru a česneku a máte zahřívací pecku. Do polévky je možné přidat chilli, můžete ji zjemnit kromě krémového sýra taky smetanou ke šlehání, a když ji rozmixujete s kusem bryndzy, přesune vás tahle chuť rovnou na slovenské kopce.

Tak pojďme na to:

Středně velkou dýni Hokkaidó dobře omyjeme (protože nebudeme loupat), rozřízneme, vydlabeme lžící semínka a rozkrájíme na kousky asi 4x4 cm (můžou být spíš větší). 1 střední cibuli nakrájíme na větší kousky (osminky). Polévku budeme mixovat, takže cibule se nakonec rozmixuje a větší kousky mají svůj význam, všechna zelenina má při úpravě různou chuť podle toho, jak se nakrájí. Cibuli krátce osmažíme v hrnci na olivovém oleji/másle/ghí a lehce osolíme. Přidáme nakrájenou dýni a opět lehce osmažíme na oleji, dáváme pozor, aby se cibule nezačala připalovat. Zalejeme vroucí vodou tak, aby hladina vody byla max. na úrovni kousků dýně. Je to proto, aby polévka byla dostatečně hustá, vodu lze přidat vždycky, ale odebrat už hůř. Přikryjeme poklicí a vaříme do změknutí, 15 - 20 minut. Hrnec sundáme ze sporáku, přidáme asi 100 g čerstvého sýra - já jsem tentokrát přidala ricottu, která není tak výrazná - a rozmixujeme. Přidáme ume ocet, opět promixujeme a ochutnáme. Chuť by měla být sladko - slaná s jemně nakyslým ocáskem, s dochucením už si prohrajte podle vaší chuti.

Jednoduché polévce sluší - jak vzhledově, tak chuťově - správné dochucení na talíři. Super jsou opražená dýňová semínka, zelená bylinka a zdravý olej. Já mám na talíři semínka konopná, libeček ze zahrádky a dýňový olej, který bych kvůli jeho oříškové chuti nejradši pila po panácích;-)

Užívejte babí léto a zahřívací vaření!

Tereza