Čím bláznivější, tím lepší

28.11.2022

V poslední době se při sezeních s klienty stále více přesouváme k práci s vizualizacemi a imaginací. Techniky jsou většinou napůl řízené, velká část je na představivosti klienta. A je zajímavé sledovat, jak i v lehkém tranzu se zavřenýma očima a imaginování v bezpečném prostředí se někdy obáváme, že to, co si představujeme nebo k nám přichází, je příliš zvláštní, nepatřičné, moc bláznivé. 

Zdá se, že i lidé, kteří jsou schopni a ochotni se do imaginace uvolnit, mají stále mnoho bloků a předsudků, jak by měly jejich představy vypadat. V praxi to vypadá tak, že říkají třeba: "Jé, já jsem chtěl vidět stůl a on se mi zjevil medvěd, to je divný..." nebo "Já jsem chtěla vidět takovou a takovou krajinu a stále jsem jinde, něco je špatně..."

A já vždycky říkám: "Nic není špatně! Čím bláznivější, tím lepší!" :-)

  • Když se uvolníme a dovolíme si představy nechat proudit, může k nám přicházet víc odpovědí, než když je budeme brzdit.
  • Pokud si vytvoříme bezpečné prostředí - buď s někým, kdo vizualizaci vede, nebo sami v nerušeném prostředí - a jsme si vědomi toho, že v případě potřeby můžeme do představ zasáhnout, není problém naše nitro pomocí imaginace prozkoumávat hlouběji.
  • Procesy, které se v nás dějí během imaginace, mají schopnost dlouhodoběji změnit naše prožívání a tím naše myšlenky a představy o světě a o druhých. 
  • Většinu odpovědí na naše otázky máme sami v sobě a je zábavné a příjemné je poznávat v podobě krásného zvířete nebo třeba bláznového moudrého staříka. 
  • Imaginace podporuje kreativitu a naopak, díky neomezenému představování si můžeme přijít na řešení, která by nás při běžném přemýšlení nenapadla. Takže vzhůru do obrazotvornosti a tvořivosti, náš vnitřní svět se nám za to odmění.

www.terezajuppova.cz

Art: Rafal Olbinski 1945

Na sezení se můžete objednat zde