Co si od života přeješ?

02.01.2020

Každý rok si mnozí z nás dáváme předsevzetí. A u většiny z nás končí snaha dosáhnout našich cílů někde kolem konce ledna. Proč to tak je?

1. Abyste mohli na vašem přání pracovat, je potřeba si ho pořádně ujasnit. Nestačí jen obligátní "Chci zhubnout", ale konkretizovat - kolik, do kdy, kolik kg za měsíc. V průběhu času možná zjistíte, že váš závazek je příliš veliký, hrozí jeho nedodržení - proto ho pozměňte, upravte, aby lépe seděl momentální situaci.

2. Svému závazku dejte strukturu - takovou, která vám poskytne dostatek prostoru, ale zároveň uspořádá chaos v našem světě. Která struktura vyhovuje vám? Nejste si jistí? Prozkoumejte to! Vyzkoušejte více variant, porovnávejte, ochutnávejte, proberte se možnostmi a vyberte, která vám nejvíce sedí.

3. Nyní má váš závazek strukturu. Skvělé! A teď přijde tvrdá disciplína, abych závazek dokázal/a splnit...Nebo ne? Já osobně mám už při slově disciplína osypky a jakmile v něčem tuším dril, moje mysl činnost bojkotuje už od začátku. Pokud to máte podobně, je třeba jít na to jinak. Udělejte závazek více atraktivní! Upravte ho tak, aby ladil s vašimi postoji, povahou, abyste se těšili na činnost, která je třeba udělat v cestě za vaším cílem.

4. Nedaří se vám závazek zatraktivnit? To je v pořádku. Zřejmě proti němu máte nějaké vnitřní námitky. Zeptejte se: "Co mi na tom nesedí?" Může to být strach, obava ze změny, obava z toho, co tomu řekne okolí. Jak překonáme námitky? Tím, že je začneme brát vážně a přiznáme si je! "Ano, mám strach, ale to je v pořádku a postupně ho budu překonávat, svěřím se se svým strachem někomu blízkému, napíšu své obavy na papír." Zatěžující pocit opadne, pokud si ho přiznáte. Upravujte svůj závazek, dokud vám nebude opravdu sedět. Pak nastává dobrý pocit a nastupuje vnitřní motivace ke splnění vašeho snu. Úkol plnit nemusíte, vy ho plnit chcete!

5. Co vám ještě pomůže v ujasnění toho, co vlastně chcete? Můžete si položit zásadní otázku: Co chci dělat se životem? A hned podotázku: Jaké jsou moje hodnoty? Je to svoboda, spravedlnost, láska, čest, pravda, zdraví, bohatství, duševní síla...? Pokud se zamyslíte nad vaším životním směřováním, váš záměr bude jasnější a cesty k němu se budou snáze hledat. Odpadnou způsoby, kterými své záležitosti řešit nechcete a zavrhnete cíle, které vlastně nejsou vaše, ale třeba vašeho okolí. Vyjasnění základních otázek dává sílu, elán a energii.

6. Jedna z posledních věcí, které udělat po tom, co jste si zformulovali dobrý závazek, je dovolit si to. Proč pomáháte s podporujete všechny okolo a sobě si odpíráte? Proč vyhovíte ostatním, i když to není v souladu s vaším vnitřním nastavením? Jsou to jedny z nejnepříjemnějších otázek, protože se dotýkáme našich kostlivců ve skříni, kterým se nechce na světlo. Někdy je ale nutné je vytáhnout, protože jednak nás brzdí v posunu, a také když se k tomu konečně odhodláme, často zjistíme, že jsme těch kostlivců báli příliš a zbytečně. Pokud si dovolíte být k sobě laskaví minimálně tak, jak jste k druhým, vaše tělo i mysl zaplaví radost ze směřování k vysněnému cíli.

Přeji vám, abyste si v novém roce dovolili uskutečnění co nejvíce vašich snů a přání, ať už se jedná o pár kil dolů nebo cestu kolem světa!

Tereza

Použité zdroje: Topf, Cornelia: Sebekoučink pro ženy. Portál 2014.