Cyklický svět ženy

10.11.2020

Možná se nám může zdát, že čas běží stále dopředu. Že to, co už bylo, se nevrátí a to, co bude, je stále před námi. Není divu, byli jsme tak ve velké většině vychováni, říkali nám to ve škole, nikdy nás nenapadlo nic jiného. A přesto v dějinách lidstva převažovalo vnímání času jako kruhu, kdy se věci rodí, dospívají, umírají a opět přicházejí na svět. Tento pohled je prostoupen nadějí, že nic není ztraceno, vše lze napravit, co zemře, znovu se narodí. Cyklické vnímání času souvisí s pozorováním přírody, kde se stále dokola mění roční období, Slunce a Měsíc putují po obloze, opakují se roky, měsíce i dny.

Příchod křesťanství do tohoto vnímání přinesl změnu. Tato nauka stanovila začátek času - narození Ježíše Krista a jeho konec - Poslední soud. V mezičase máme stále směřovat ke "spáse", která nás ale nepotká v tomto životě. Tento lineární přístup je brán jako pohled mužský, zatímco cyklický čas reprezentuje ženský princip. Dá se spekulovat, proč se v této době začal razit tento náhled, který byl proti všem zákonům přírody.

Přes všechnu snahu církve se hlavně na venkově život podle cyklů zachoval, protože to prostě dávalo smysl. Až s příchodem 20. století jsme se od přírody začali značně vzdalovat a změny ročních období nás často míjí, aniž si jich výrazněji všimneme. Ženy jsou však s cyklem i tak spojené, a to přes svou menstruaci. Tak jak Měsíc přibývá, je v úplňku, odchází a skryje se do temného novoluní, tak i žena mění během měsíce svou náladu, pozoruje změny na těle, je unavená, naštvaná, nebo plná energie.

V současné době však do přirozeného průběhu menstruačního cyklu zasahuje hormonální antikoncepce. Ta je zhusta předepisována dívkám, které ještě neměly pohlavní styk, třeba kvůli zmírnění menstruačních bolestí (můj případ) a ženy, které pak po letech HA vysadí, nemohou otěhotnět, protože organismus není schopen fungovat přirozeně. Také jsme už několikátou generací žen, kterým žádná žena v rodině nebyla schopna předat tajemství cykličnosti, protože ho sama neznala. V lepším případě nám alespoň nějak vysvětlily, že dostaneme menstruaci a kde jsou pro ten případ schované menstruační vložky, v horším nám neřekly nic a my se pak bály nebo styděly za to, že najednou krvácíme.

V posledních letech se však naštěstí situace zlepšuje. Bylo vydáno několik skvělých knih o ženském cyklu jako třeba Cyklická žena nebo Rudý měsíc. Fungují semináře, kde se ženy opět učí vnímat své tělo, pozorovat své emoce během měsíce a využívat své momentální nastavení ke kreativním, intelektuálním nebo praktickým činnostem.

Během cyklu obecně prožíváme jako ženy 4 fáze, které trvají každá přibližně 7 dní:

  • Fáze PANNA (dynamická) - přichází po skočení menstruace, žena je akční, cílevědomá, uvažuje racionálně, je sexuálně otevřená a dominantní, ráda komunikuje a střetává se s ostatními
  • Fáze MATKA (empatická) - v dalším týdnu (kolem období ovulace) se žena stává většinou empatickou a pečující, připadá si nejhezčí a také tak působí na své okolí; je plná lásky, má dostatek přirozené sebedůvěry a touží pomáhat druhým
  • Fáze KOUZELNICE (kreativní) - v týdnu před menstruací jsme velmi kreativní, jasně vnímáme, co je špatně, máme skvělou intuici a zbystřené smysly, jsme plné nápadů; čas na spirituální a intuitivní praktiky
  • Fáze BABA (reflektivní) - během menstruace se žena stahuje do sebe, vyžaduje klid, pouští, co už jí neslouží a vidí podstatu věcí; svět vnitřních a vnějších věcí se prolíná a hranice mezi nimi se stírá

Já sama už několik let své tělo během cyklu pozoruji a zkoumám, přizpůsobuji své činnosti momentálnímu nastavení a díky tomu vím, že je normální, že zrovna nemůžu spát, jsem naštvaná, plačtivá nebo bych všechny okolo láskou snědla:-)

Díky zavedení cykličnosti do svého života se stane mnoho věcí:

  • Pozorováním vlastního těla se dostáváte do přítomnosti a trénujete všímavost (mindfulness), která má dar nás zklidňovat. Zároveň se víc do svého těla "dostanete" a máte možnost nahlédnout to, kde vás co trápí a jakým způsobem si pomoci.

  • Zjistíte, že cyklický čas je pro nás ženy přirozenější a budete se v něm cítit lépe, než v energii mužského lineárního světa.

  • Přizpůsobením vašich aktivit dynamice cyklu toho zvládnete s lehkostí víc, než když lámete věci přes koleno.

  • Začnete mnohem více vnímat svou menstruaci, začnete ji mít rády, zaměříte se na alternativní menstruační pomůcky a za chvíli nebudete chápat, jak jste mohly používat ty konvenční, které vám slibují, že o menstruaci nebudete ani vědět.

Šťastný přechod do cyklického času přeje

Tereza


Napsáno pro Klub Donna


Použité zdroje:
Miranda Gray: Rudý měsíc. Jak chápat a používat tvůrčí, sexuální a spirituální dary menstruačního cyklu. DharmaGaia 2011
Miranda Gray: Cyklická žena. Osule 2013

Obrázky - https://pixabay.com/cs/