Danse macabre a memento mori

28.10.2020

Danse macabre neboli Tanec smrti bylo výtvarné téma, které se rozšířilo v Evropě na přelomu středověku a novověku. Představovalo Smrt v podobě kostry, která na obraze tančí s živými osobami různých společenských stavů a sociálních vrstev. Tanec smrti měl připomínat tu skutečnost, že všichni jsme smrtelní, bez ohledu na společenské postavení, bohatství, vliv - memento mori. Zřejmě se jednalo i o způsob, jak se vyrovnat s velkou úmrtností během morových ran. 

Ve výtvarném umění se stalo téma Tance smrti "populárním" hlavně v období baroka. V Čechách doporučuji navštívit barokní hospital Kuks, který je sám o sobě velmi magický a kde ve vnitřních prostorách před pár lety restaurátoři odkryli přes padesát nástěnných maleb s tančící smrtkou mezi lidmi. V hospitalu, kde se pečovalo o nemocné a umírající, byl účel jasný - vyrovnání se s neustálou přítomností smrti, která je zobrazována i na dalších obrazech a sochách. Já jsem byla na Kuksu v posledních letech čtyřikrát, v loňském roce se nám povedlo se v obci i ubytovat a nemůžu se nabažit úžasného spojení krajiny a barokních staveb a soch. 

"Tanec smrti" se jmenuje i symfonická báseň z roku 1874 od francouzského skladatele Camilla Saint - Saënse. Ta "popisuje" pomocí hudebních nástrojů vstávání mrtvých z hrobů o půlnoci v předvečer svátku Všech svatých, jejich tanec a opětovné uléhání po zakokrhání kohouta. Ve skladbě se objevuje zvláštní disonantní zvuk sólových houslí, který je známý jako "dábel v hudbě" a také proto byla po svém uvedení tato skladba negativně přijata a budila pohoršení. I pokud klasickou hudbu zrovna neposloucháte, tohle doporučuji:-)

https://www.youtube.com/watch?v=71fZhMXlGT4

Inspirací k tomuto tématu mi byla ještě další píseň Danse macabre, a sice od Jaromíra Nohavici, který v současné době sice zklamal svými postoji část veřejnosti, ale tato píseň (složená jako pocta básníkovi a zpěváku Leonardu Cohenovi) je skvělá, ostatně jako celé album Divné století, které se náladou hodí k podzimnímu rozjímaní.

 https://www.youtube.com/watch?v=UQ6-Uv-1cQI

Fotky jsou z minulého září, kdy se vše zdálo ještě normální;-)

Tereza