HLADINY VĚDOMÍ A JAK JE VYUŽÍT

11.11.2021

Během dne i noci náš mozek provádí určitou aktivitu, která je měřitelná.

Převážnou část dne se náš mozek nachází v hladině BETA. Je to bdělý stav, kdy se uplatňuje logické myšlení a je trochu potlačena kreativita. Je potřebná pro náš běžný život, ale dlouhé setrvání v tomto stavu může vést ke stresu s vyčerpání. 

Ve stavu GAMA už trpíme napětím, úzkostí, nebo je naše tělo zaplaveno adrenalinem při velké fyzické námaze.

Jak se tedy naše tělo a mysl dostává zpět do rovnováhy?

V hladině ALFA se celkově zklidníme, utiší se těkavé myšlenky, můžeme se propojit se svým vnitřním já, startuje se kreativní myšlení, tělo odpočívá. Do tohoto stavu se můžeme dostat při masáži, krátké meditaci, nebo se v něm nacházíme před usnutím nebo krátce po probuzení. Navozuji ho také u klientů při NLP koučinku při jednoduchých technikách. Při hladině Alfa se produkují tzv. Hormony štěstí - endorfiny a serotonin a tělo i mysl se regeneruje. 

Hladina THÉTA znamená ještě hlubší uvolnění, kdy vědomí je zčásti utlumeno. Jedná se o stav hypnózy, na stejné hladině se při spánku zdají sny (fáze REM). V této hladině se rozvíjí intuice, podporuje se učení a paměť, dochází k hluboké relaxaci a pocitu nekonečného klidu. Existují výzkumy ohledně toho, že zvuk bubnu, který se používá při mnoha rituálech po celém světě, také navozuje tento stav, protože je na stejné frekvenci.

Ve stavu DELTA spíme hlubokým bezesným spánkem a dochází při něm k aktivaci samoléčících mechanismů, proto bychom při rekonvalescenci měli co nejvíce spát. 

Pokud chcete vyzkoušet úžasnou hladinu ALFA, případně se dostat do hladiny THÉTA s pomocí zvuku šamanského bubnu, kontaktujte mě, ráda vás doprovodím.