Odmítání Stínu a idealizování Světla

30.05.2022

Když odmítáme a potlačujeme naše "špatné", temné a stínové stránky, máme tendenci si naopak idealizovat ty, o kterých si myslíme, že jsou "správné" a světlé. A taky máme někdy potřebu kritizovat druhé kvůli tomu, že nejsou jako my.

  • Ta je moc extravagantní.
  • Ten jako chlap ale nevydělává dost peněz.
  • Ona ale není úplně dobrá matka.
  • Ty jejich děti rostou jak dříví v lese.

Výsledkem ale často bývá, že se pořád zabýváme těmi druhými a jsme čím dál tím nespokojenější. Verena Kast ve své knize "Stín v nás" k tomu uvádí:

"Dokud stín odštěpujeme, domníváme se, že přesně víme, co je správné a jak by se měli chovat ostatní lidé. Ideál nám poskytuje měřítko. Nesplněná a nesplnitelná očekávání nám způsobují jedno zklamání za druhým a zabraňují tomu, abychom mohli být druhým lidem vděční, že nás seznamují s docela jinými formami chování. 

Když stín principiálně přijmeme, pak už víme, že je nekonečně mnoho možností, které náš ideál hatí, a při tom jsou rovněž "správné". Jsme pak podstatně otevřenější vůči tomu, s čím se setkáváme. A také jsme vděční za ty spousty konstruktivních životních možností, za bohatství života."

Přijetí našich stínů je někdy náročné, ale život s nimi je kreativnější a leckdy zábavnější, zvlášť tehdy, když si sami ze sebe umíme udělat legraci.:-)


Art: Marcel Mercado