Pobyt v přírodě a digitální detox

11.08.2020

Když letos na jaře začalo šílenství kolem koronaviru, nebála jsem se nemoci, ale toho, že se nebude v létě moct uskutečnit táboření v přírodě, které už několikátým rokem s dětmi absolvuji. Jako dítě jsem jezdila na tábory na tři týdny, kde jsme bydleli v tee-pee na zelené louce, bez elektřiny a tekoucí vody. Těsné spojení s přírodou a s lidmi, kde se i nejmenší účastník musí podílet na chodu tábora, zažíváte rozepře, ale i úžasné propojení s ostatními, to jsou věci, které nikde nekoupíte. Když tábory skončily, postupem času jsem si uvědomila, jak moc mi chybí.


Po nějaké době jsem se spojila s hlavními účastníky tábora a když jsem zjistila, že mají k dispozici místo, kde by se v menším dalo zopakovat to, co jsme zažívali jako děti a mladí vedoucí, neváhala jsem ani minutu - to je to, co potřebuju! Od té doby každý rok prožívám se svými dětmi jeden týden v roce opravdovou DOVOLENOU. Dovolenou, kdy OPRAVDU vypnete hlavu naprogramovanou na těkání od jednoho k druhému, protože práce s chodem tábora vám nedovolí myslet na nic jiného. SPOJENÍ S PŘÍRODOU je opravdu těsné, včetně přírodních latrín a hmyzu ;-), ale i rosy na bosých nohách, tepla ohně v tee-pee, hřejivého vycházejícího slunce a všudypřítomné vůně lesa a hlíny.

Já jsem se navíc pasovala do role hlavního kuchaře, vymýšlím jídelníček a vařím na polní kuchyni pro 40 lidí, takže mé FLOW je opravdu dokonalé, zvlášť, když ostatní se zase starají o aktivity dětí :-) Nepřítomnost elektřiny má tu výhodu, že telefon si šetříte na volání a případně pár fotek a vůbec vás nenapadne sjíždět sociální sítě a číst maily. Ani signál není ideální, takže pokud chcete volat, musíte najít to správné místo na lesní cestě;-)

Z táboření se vracím nabitá a zároveň očištěná od věcí, co nepotřebuji. Užívám si přátelství s lidmi, kteří velmi ovlivnili můj život, miluju společné hraní na kytary a zpěv, vyrábění z přírodních materiálů. A nejlepší na tom je, že tohle všechno můžu předávat svým dětem, které se na táboření vždy moc těší.

Pokud aspoň trochu můžete, dejte si to. Zkuste pobyt v přírodě, bez všech vymožeností civilizace. Aspoň na pár dní. Můžete poznat své strachy, závislosti, ale také objevíte, co vám opravdu dělá dobře a co vás baví. Odložte přístroje, zklidněte mysl a jen buďte. Příroda se vám za to odmění.

Krásné letní pobyty přeje

Tereza

Napsáno pro Klub Donna