Vařením k osobnímu rozvoji

07.09.2019

Varování: článek obsahuje vyznání z vášně k dobrému jídlu a vaření:-)

Od mala jsem ráda pobývala v kuchyni a dívala se ženám v naší rodině pod ruce, když vařily. Maminka, babičky i teta mi rády ukazovaly, jak se co dělá a já jsem z nich cítila, že mají radost. Radost z přípravy, vaření, servírování jídla. Tenhle krásný vztah k přípravě jídla přenesly na mě a já si ho hýčkám a stále rozvíjím.

Ano, když vás baví vařit, máte nekonečně mnoho možností, kam se posouvat dál. Můžete studovat různé postupy, soustředit se na národní kuchyně, na různé výživové směry nebo se naopak vrátit k tomu, jak jídlo připravovaly naše (pra)babičky. Je to navíc záliba i prakticky využitelná, protože vaše výtvory poslouží k nasycení žaludků rodiny a známých; dobře připravené jídlo ale potěší i všechny vaše smysly.

V poslední době jsem o vaření začala přemýšlet i z hlediska duševní pohody, osobního rozvoje a komunikace. Příprava pokrmů je jednou z nejstarších lidských činností, tradičně často prováděnou ve skupině. Můžeme při ní "vypnout" hlavu a soustředit se pouze vaření, nebo si naopak užívat spolupráci s ostatními a mít radost ze společného díla. Já osobně se (pokud mám klid a čas;-) při přípravě jídla dostávám do meditativního stavu, který mě uklidňuje a zároveň nabíjí. Jedná se tzv. FLOW - plynutí, kdy se soustředíte na určitou činnost, zažíváte při tom radost a uspokojení a nevnímáte okolí ani čas.

Definitivně jsem si blahodárné účinky mé záliby uvědomila vloni v létě, kdy jsem měla možnost vařit týden na speciálním táboře pro 30 lidí (děti i dospělí). Příprava jídla na vzduchu v polní kuchyni, topení dřevem, o děti se starali ostatní, takže jsem měla moře času se soustředit na svou činnost. A ty spokojené výrazy a pochvaly strávníků! Musela jsem konstatovat, že takhle jsem si (mentálně) neodpočinula už roky, přestože (a možná právě i protože) to bylo fyzicky náročné.

Z hlediska komunikace je třeba společné vaření skvělá příležitost, jak se lépe poznat s ostatními. Musíte spolupracovat, zároveň si při tak úzkém kontaktu o něčem povídáte, navzájem si pomáháte a máte dobrý pocit z báječného výsledku. Já jsem se tímhle způsobem sblížila s několika zajímavými lidmi. Připraveným jídlem také komunikujete s rodinou/hosty, pro které ho vaříte - můžete jim tak vyjádřit svou náklonnost nebo jim ukážete něco nového, do čeho se třeba budou chtít sami pustit.

O mém vztahu k dobrému jídlu samotnému třeba někdy jindy:-)

Dobrou chuť a klidnou mysl přeje

Tereza

(napsáno pro Klub Donna)