ŽENSKÉ TĚLO

28.06.2021

V poslední době se s tím setkávám stále častěji - téma ženského těla, ženské krásy, štíhlosti, tloušťky, poruch příjmu potravy, deprese ze špatného vztahu k vlastnímu tělu.

K tomuto tématu doporučuju skvělý podcast Ridiny Ahmedové "Sádlo": https://www.mujrozhlas.cz/sadlo

Tématu ženského těla se věnuje i Clarissa Pinkola Estés ve skvělé knize Ženy, které běhaly s vlky:

"Ženy, které jsou velké nebo malé, široké či tenké, krátké či vysoké, jsou takové pravděpodobně proto, že tělesnou konfiguraci zdědily po svých příbuzných. Napadat či odsuzovat fyzickou stránku ženy znamená vytvářet generace úzkostlivých a neurotických žen. Dělat destruktivní a konečné závěry o zděděném tvaru těla ženy ji okrádá o několik důležitých a vzácných duševních pokladů. Okrádá ji o hrdost na tělesný typ, jež jí byl dán jejími vlastními předky. Když je určena toto tělesné dědictví napadat, okamžitě je odříznuta od své ženské tělesné identity se zbytkem rodiny.

Je-li určena, aby nenáviděla své tělo, jak může milovat tělo své matky, které má stejnou stavbu, jako to její? Nebo tělo své babičky a tělo svých dcer? Jak může milovat tělo ostatních žen (mužů), které jsou jí blízké a které zdědily tělesné tvary po předcích? 

Napadat ženu kvůli jejímu tělu tedy znamená ničit její právoplatnou hrdost na sounáležitost se svými vlastními lidmi a okrádá ji o přirozený tón, který ve svém těle cítí, bez ohledu na to, jaká je její výška, tvar a velikost. V podstatě je útok na ženská těla dalekosáhlým útokem nejen na ty, které již zemřely, ale i na ty, které se teprve narodí."