Náhoda a intuice při rozhodování

07.06.2020

Pokud potřebujete něco zhodnotit a rozhodnout, klasické seberozvojové příručky doporučují zvážit všechny možnosti, prozkoumat, co je pro můj cíl nejlepší, porovnat a vybrat tu nejlepší variantu. Ale co když po všech těchto krocích stále nevím? Racionálně jsme všechno zvážili a stejně si nejsme jistí?

V našem životě se občas dostaneme do situace, kdy máme zdánlivě všechny informace, a přesto nám nejde se rozhodnout pro správnou variantu. Marie-Louise von Franz, žačka Carla Gustava Junga, ve své knize Psychologický výklad pohádek uvádí, že se tato situace objevuje v mnoha příbězích a hrdinovi nezbývá nic jiného, než si hodit mincí, případně vystřelit šíp. Královští bratři zase každý vyhodí do vzduchu pírko, aby mu ukázalo, jakým směrem se vydat. I když se to naší moderní mysli zdá třeba "přitažené za vlasy", v lidské společnosti se vždy jednalo o naprosto legitimní způsob rozhodování. M.L von Franz k tomu uvádí:

"Kdykoliv se vědomí neodvažuje rozhodnout racionálně, můžeme se uchýlit k náhodné události a vzít ji jako pokyn. Když mince padne právě na tuto stranu nebo vítr vane právě tímto směrem, znamená to, že se to stalo právě tak, a my to vezmeme jako pokyn, jenž má smysl. To je samo o sobě důležité jako první krok k tomu, aby se (= naše vědomí mysl, ego, rozum) rozhodlo vzdát své vlastní vědomé argumentace."

Když se vzdáme na čas racionálního uvažování, můžeme se více propojit se svým podvědomím, zapojíme intuici, uvolníme mysl a ve většině případů najednou "víme", jak to má být.

Pokud se rozhodujeme v situaci ANO - NE, opravdu nám může stačit hod mincí. Jakmile mince ukáže výsledek, lépe zhodnotíme, zda je tato varianta našemu srdci bližší či nikoliv. Pokud řešíme složitější problém, mohou pomoci karty. Ty rozhodně nevnímám jako čarodějnickou rekvizitu, ale jako prostředek k napojení na naše nevědomí. Můžeme použít klasický tarot nebo jednodušší výkladové karty s různými symboly či citáty. Existují i speciální karty pro psychoterapeuty, kde obrázky vyjadřují různé emoce a pro klienty je mnohokrát snazší vyjádřit pocity pomocí karet, než je popsat slovy. Já mám v současné době nejradši Mystické šamanské orákulum, protože propojuje univerzální symboly lidské kultury s opravdu nádhernými ilustracemi. Moc hezké jsou také karty vytvořené ke knize Čtyři dohody.

Ve své praxi také využívám skvělé techniky, vycházející z neurolingvistického programování, kdy se můžete propojit se svým nevědomím a dostat odpovědi na otázky, na které při běžném uvažování nemůžete přijít. Ty odpovědi máme v sobě, jen je těžké se k nim ve změti myšlenek, úkolů a běžných činností dostat. Pokud byste chtěli některou z těchto technik naučit, neváhejte se objednat na konzultaci:-)

Hladké rozhodování vám přeje

Tereza

Použitý zdroj: Marie-Louise von Franz - Psychologický výklad pohádek. Smysl pohádkových vyprávění podle jungovské archetypové psychologie.