Blog

Šibal/trickster/šašek se objevuje v kulturách po celém světě a svými šprýmy, lehkou "zlomyslností", popichováním a obracením věcí naruby nás nutí vystoupit ze zajetých kolejí, povzbuzuje naši vitální energii, tvořivost, boří naše nabubřelé Ego. Pohybuje se na hranici, poskytuje prostor pro porušení pravidel a tabu. Dělá si legraci z bohů, králů i...

Nedávno se v jedné facebookové skupině zaměřené na mateřské těžkosti svěřovala žena s tím, že má první miminko a pronásledují ji velké strachy a úzkosti kvůli tomu, že se bojí, že o něj přijde. A některé matky jí odpovídaly v tom smyslu, že tohle k roli matky patří, nikdy to nezmizí, jen si člověk zvykne.

Když se ocitneme v náročné životní situaci, mohou nás okolnosti zcela ochromit, upadáme do depresí a úzkostí a neumíme si s těmito stavy poradit. Zároveň si říkáme, že je s námi něco špatně, že se takhle cítíme, že by to tak nemělo být a snažíme se proti temnotě bojovat, nepřipustit si ji.

Když odmítáme a potlačujeme naše "špatné", temné a stínové stránky, máme tendenci si naopak idealizovat ty, o kterých si myslíme, že jsou "správné" a světlé. A taky máme někdy potřebu kritizovat druhé kvůli tomu, že nejsou jako my.